środa, 4 czerwca 2014



Drodzy Czytelnicy,
Chciałabym podzielić się refleksją po kolejnym wydarzeniu promującym czytanie w gronie małych odbiorców. Tym razem zostałam zaproszona dn.29.05.2014r. o godz.9.30 do Szkoły Podstawowej w Starej Olszewnicy. Przygotowałam scenariusz, który treścią obejmował nie tylko starsze dzieci ale i zerówkę.

Frajdą było wspólne rozwiązywanie krzyżówki, dzieci słuchały z uwagą wiersz, który napisała najstarsza czytelniczka z Wieliszewa. Kolejną atrakcją były kolorowanki.

Następnie kl. I przystąpiła do uroczystego ślubowania- pasowania na czytelnika. To było bardzo ważne dla wszystkich uczniów. Każde dziecko zostało dotknięte największą książką znajdującą się  w naszych zbiorach. Na koniec nastąpiło wręczenie dyplomów i upominków. Okazuje się, że dzieciaki uwielbiają dostawać gadżety (długopisy firmowe, notesiki, smycze, czy też zakładki do książki) - to dopiero uciecha.

Podczas spotkania dzieci zapoznały się z odpowiedzią na pytanie: Dlaczego czytamy? I co daje nam tak naprawdę to czytanie?- Czytanie buduje w każdym człowieku odczucia, rodzi ciekawość, identyfikujemy się z bohaterami, przeżywamy radość i tragedie, odwiedzamy różne miejsca i światy. 
 Obserwowanie czytających rodziców, dziadków czy rodzeństwa to bardzo dobry wzór do naśladowania. Nic zatem dziwnego, że czytające dzieci nie mają trudności z ortografią, posiadają bogate słownictwo i płynność w wypowiadaniu się. I to jest piękne w czytaniu!

Aktywne czytanie połączone z percepcją treści to już prosta droga do osiągnięcia dojrzałości czytelniczej. Jak zawsze zabrakło nam czasu- mam nadzieję, iż takie spotkania staną się bardziej popularne i uczestnictwo w takich inicjatywach prowadzić będzie do budowy więzi międzypokoleniowej.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz